wervik
10/02/2026

Slim gesized en betrouwbaar: de nieuwe IT-omgeving van Stad Wervik

Stad Wervik vernieuwde recent haar volledige server- en storageomgeving. Het verder onderhouden van de VX-Rail infrastructuur was financieel niet haalbaar. Samen met IT-partner AXI realiseerde Wervik een performante on-premise vernieuwing die perfect aansluit bij de werking van de stad en ruimte biedt voor verdere evolutie.

 

Wervik is een West-Vlaamse stad met zo’n 19.200 inwoners. Het IT-team van de stad telt drie medewerkers, die verantwoordelijk zijn voor de volledige gemeentelijke en OCMW-omgeving, inclusief sport, cultuur, burgerzaken, financiën, en het woon- en zorgbedrijf met twee woonzorgcentra.

 

“We hebben een uitgebreid netwerk en een stevige IT-infrastructuur,” vertelt Bart Vanneste, Teamcoach digitalisering. “Onze gebouwen zijn onderling verbonden met glasvezel, en we werken vanuit twee datacenters die volledig redundant functioneren. Dat zorgt voor stabiliteit en continuïteit, wat voor ons cruciaal is.”

De uitdaging: end-of-life infrastructuur en nood aan realistische sizing

 

De vorige server- en storageomgeving was aan vervanging toe. De stad gebruikte een hyperconverged VxRail-oplossing van Dell, maar door de gewijzigde licentiepolitiek van VMware bleek die oplossing niet langer financieel haalbaar.

 

“We moesten op zoek naar een alternatief dat even performant was en financieel haalbaar bleef,” zegt Pepijn Deneut, ICT-expert bij de stad. “Tegelijk wilden we niet oversizen. Vroeger kochten we altijd extra capaciteit voor toekomstige groei, maar vandaag verschuift veel naar de cloud. We wilden precies kopen wat we nodig hebben, met wat marge, maar zonder te betalen voor capaciteit die we nooit zouden gebruiken.”

 

AXI onderzocht samen met Wervik de verschillende scenario’s, waaronder een gedeeltelijke cloudopzet. Uiteindelijk bleek een on-premise architectuur de beste match met de bestaande infrastructuur en de continuïteitseisen van de stad. “Onze datacenters zijn perfect uitgerust, en bij storingen blijven onze kritische zorgdiensten gewoon draaien,” aldus Bart Vanneste.

De oplossing: performante 3-tier infrastructuur op maat

 

AXI ontwierp en implementeerde een on-premise infrastructuur op basis van Dell-hardware. De 3-tieromgeving omvat compute en storage, verdeeld over twee datacenters die redundant samenwerken.

 

Door de grondige pre-salesfase werd de omgeving nauwkeurig gesized. AXI hield rekening met toekomstige evoluties zoals SaaS-transities en SharePoint-migratie. “De presalesfase was echt een meerwaarde,” zegt Pepijn Deneut. “Er is heel goed geluisterd en meegedacht. Daardoor konden we flink besparen op de totale kost over vijf jaar. We hebben nog marge om te groeien, maar niet te veel. Dat is precies wat we wilden.”

 

De migratie naar de nieuwe infrastructuur verliep helemaal volgens plan. “Het gaf veel vertrouwen dat we met een vaste technieker werkten die onze omgeving goed kende,” vertelt Bart Vanneste. “De samenwerking verliep vlot en professioneel, met duidelijke communicatie en expertise.”

Resultaten: stabiel, eenvoudig en efficiënt

 

De nieuwe omgeving is stabiel, snel en makkelijk te beheren. “We weten perfect wat we hebben en hoe het in elkaar zit,” legt Pepijn Deneut uit. “We kunnen zelf ingrijpen als dat nodig is, zonder dat het een complexe puzzel wordt. VMware kennen we goed, dus de leercurve was beperkt. AXI doet nu de updates en patching via een servicecontract, zodat we zeker zijn dat alles up-to-date blijft.”

 

Qua performance merkt Wervik een duidelijke verbetering. “De omgeving is sneller, maar tegelijk eenvoudiger. We merken dat onze gebruikers vlot kunnen werken, en dat is het belangrijkste,” zegt Bart Vanneste.

Een partner die luistert en meedenkt

 

Beiden benadrukken het verschil dat AXI maakt in samenwerking. “Het persoonlijk contact is voor ons heel belangrijk,” zegt Vanneste. “AXI is een partner die kennis koppelt aan bereikbaarheid. Je krijgt snel iemand aan de lijn die je dossier kent en meteen meedenkt.”

 

Deneut vult aan: “Bij andere leveranciers kregen we soms standaardoplossingen. AXI daarentegen luisterde echt. Ze hebben niet geprobeerd ons te oversellen, maar keken naar wat wij nodig hadden. Dat geeft vertrouwen.”

 

 

Klaar voor de toekomst

 

Met de vernieuwde infrastructuur is Wervik klaar voor de volgende stap. De stad wil de komende jaren onder meer verder inzetten op cloudback-ups en netwerkvernieuwing.

 

“Daarnaast zien we dat steeds meer softwareleveranciers naar SaaS-modellen gaan,” zegt Deneut. “Dankzij de juiste basisinfrastructuur kunnen we daarop inspelen.”

 

Vanneste besluit: “AXI heeft bewezen dat ze begrijpen hoe een stad werkt: met beperkte teams, veel verantwoordelijkheid en de nood aan continuïteit. We zijn heel tevreden over de samenwerking en kijken ernaar uit om in de toekomst verder met hen samen te werken.”